Premiérový start v Redbull Rookies Cupu Filipa Salače

Uplynulý víkend, ve dnech 23.-24.dubna se v jihošpanělském Jerezu konaly první závody letošní sezony světového klání Red Bull MotoGP Rookies cup.

V pátečních trénincích navázali Filip společně s mechaniky na před sezónní testy a pokračovali v hledání optimálního nastavení. Během obou volných tréninků se to moc nedařilo a Filip se pohyboval několik míst za první patnáctkou. Ve stejný den se v podvečerních hodinách odjela také kvalifikace, ze které si Filip Salač vyjel 16.místo na gridu.

Do sobotního premiérového závodu mechanici ještě udělali změnu na zadní pružině, což se ve warm upu Filipovi nezdálo a ještě těsně před startem se dělali malé úpravy, které se později ukázaly jako nešťastné.  Filip nastoupil s odhodláním posunout se o co nejvíce příček dopředu. Po zhasnutí startovních světel, do první zatáčky Filip vjížděl z výchozí pozice a začal svádět boj o body. Měl ale plné ruce práce, protože při výjezdu ze zatáček mu odskakoval předek, nemohl tak nabrat patřičnou nájezdovou rychlost a často tak chyboval. Přesto, že se na chvíli dostal na 13. pozici nedokázal poodjet a po neustálé výměně pozic se svými soupeři se několik kol před závěrem závodu postupně propadal až na 16.místo. Před samotných koncem ale opět zabojoval, svého soupeře před sebou sjížděl a v samotném závěru vybojoval pro české barvy alespoň jeden bod.

Do druhého nedělního závodu, který odstartoval v 15:30h. se opět dělali změny v nastavení. Hned po odjetí  prvního kola Filip signalizoval ztrátu gripu na zadní pneumatice a pohyboval se okolo 17. místa, ze kterého závod nakonec ani nedokončil, neboť mu na konci cílové rovinky praskl řetěz.

Filip po závodech v Jerezu: Do Jerezu, na svůj první světový závod jsem se hrozně těšil. První krize pro mě nastala po odjetí obou volných tréninků, kde se nám nedařilo nastavení podvozku. Do měřeného tréninku už se povedlo alespoň trochu podvozek naladit a já jsem si vyjel 16.místo. Samozřejmě jsem nebyl spokojený, ale věděl jsem, že už by mohl stačit malý krůček k úpravě a v závodě bych se konečně mohl přiblížit první desítce.  Po startu, který mi úplně nevyšel, jsem do první zatáčky najížděl ze stejné pozice, ale byl jsem připravený bojovat. Jenže při výjezdu do zatáček mi odskakoval předek, musel jsem brzdit o mnoho dřív než soupeři, neměl jsem tu potřebnou nájezdovou rychlost, a tak jsem hodně ztrácel a musel to dohánět. Tím jsem i chyboval a postupně se propadal. Nebyl jsem prostě schopný posouvat se dopředu, navíc jsme si neustále měnili pozice s mými soupeři za mnou. Tak, alespoň jsem si zase zapředjížděl. Po závodu jsem byl hodně zklamaný, ale ještě jsem chtěl zabojovat v neděli. Když jsem vyjel do warm upu, hned jsem věděl, že změna v nastavení zase není ideální, což mě už moc klidu nepřineslo. Jen co jsme zahájili závod, měl jsem problém s gripem na zadní pneumatice a s tímto už jsem neměl možnost se posouvat dopředu, ale bojoval jsem přesto o každé místo, nechtěl jsem být tak vzadu. Nakonec, před koncem závodu už jsem za cílovou rovinkou do zatáčky nezatočil, prasknul mi řetěz a já skončil v kačírku. Alespoň jedno štěstí jsem měl, že jsem motorku udržel a nespadl. Bohužel vím, že s mojí nízkou váhou a velkým dovažováním bude neustálý problém v nastavení, motocykl je super, ale já musím na sobě zapracovat a taky najezdit pokud možno co nejvíce kol, abych se já dokázal přizpůsobit motocyklu a né ona mě.

Chtěli bychom opět poděkovat úplně všem, co mi pomáhají. Mým sponzorům, pro tento šampionát hlavně firmě Ort, Montáže Brož, KŠD legal, Autoklubu a jeho nadačnímu fondu na podporu talentů a také viceprezidentovi AČR  J. Šťovíčkovi, který mi hodně pomáhá.  Moc děkuju.

Velké díky patří i celému teamu Red Bull MotoGP Rookies cup a všem mým mechanikům. Atmosféra na závodech byla po celou dobu příjemná.

Také chci říci díky Kubovi Kornfeilovi a K. Hanikovi, kteří za mnou několikrát přišli, podporovali mě a dali pár cenných rad. Děkujeme také p. Svobodovi za jeho komentování přímého přenosu, atmosféra, kterou navodil se lidem moc líbila. Panu Hejníkovi a moc děkuji všem fanouškům za velkou podporu a za vzkazy, které se mi dostávaly, moc to pro mě znamená. Posnažím se, aby ty další závody dopadly už  o něco  líp, Filip#12