Šestý závod ADACu: Schlussefeld s jasnou dominancí českých závodníků

O tomto víkendu vyrazili naše mladé silniční motocyklové naděje do německého Schlussefeldu, kam zavítal šestým podnikem seriál ADAC MiniGP Junior Cup. Většina jezdců dorazila do paddocku okruhu už v pátek, protože na páteční den byly naplánovány tři volné tréninky. V Schlussefeldu startovalo opravdu mnoho českých jezdců. Z našeho reprezentačního výběru hájili na tomto okruhu barvy české republiky Jonáš Kocourek, Ondřej Honzák a Tomáš Dvořák.

V pátek tedy jezdci absolvovali tři volné tréninky, které sloužili hlavně k rozjetí a také pro co nejideálnější nastavení motocyklů. Sobotní den byl o hodně náročnější protože jezdce čekali dva volné tréninky, dva měřené tréninky, tedy kvalifikace, která rozhodla o postavení jezdců na startovním roštu. Jonáš Kocourek startoval v té první „pomalejší“ skupině jezdců a kvalifikace se tomuto jezdci jedoucího za tým DRT Racing velmi povedla, když si Jonáš vyjel skvělé druhé místo, což znamenalo postavení na druhou nejvýhodnější pozici startovního roštu. Ve druhé skupině, tedy skupině „rychlejších“ jezdců startovala již zmiňovaná dvojice jezdců ve složení Tomáš Dvořák a Ondřej Honzák, což je také druhý nejmladší zahraniční závodník tohoto šampionátu. Oba dva jezdci potvrdili v kvalifikaci pozici největších favoritů prvním a druhým nejlepším časem kvalifikace. Pole-position si vyjel Tomáš Dvořák následován Ondřejem Honzákem. První řadu uzavíral další český závodník Štěpán Zuda.

První závod „pomalejší“ skupiny byla neuvěřitelná podívaná plná tvrdých soubojů mezi Jonášem Kocourkem a Dustinem Schneiderem, což byl nejrychlejší jezdec kvalifikace. Oba dva tito závodníci předváděli neuvěřitelné souboje kolo co kolo. Z tohoto souboje nakonec úspěšněji vzešel Jonáš Kocourek, který předvedl fantastický závěr závodu, když se dokázal v poslední zatáčce dostat před Dustina a dojel si tak pro vítězství v tomto nádherném závodě. Předpověď počasí byla pro sobotní den všelijaká, nakonec počasí vyšlo a jezdci „rychlejší“ skupiny jeli svůj první závod na suché trati. Krátce po startu závodu byli vyvěšeny červené vlajky, kvůli ošklivě vypadajícímu pádu holanského závodníka Daana Booija. Po ošetření jezdce a vyčištění okruhu vyjeli jezdci na okruh k restartu prvního závodů. Hned v první zatáčce došlo k lehké skrumáží hned ve druhé zatáčce okruhu, na kterou nejvíce doplatil Ondra Honzák a propadl se tak o několik pozic dozadu. Na prvním místě se po celou dobu závodu držel Tomáš Dvořák, který jel opravdu pěkně a nedal nikomu prostor k jeho předjetí, což znamenalo, že si Tomáš dojel do cíle pro naprosto zasloužené vítězství. Druhé místo v cíli patřilo Štěpánu Zudovi a třetí dojel nakonec po fantastické stíhací jízdě Ondřej Honzák.

Podobnou režii jako první závod „rychlejší“ skupiny měl druhý závod „pomalejší“ skupiny jezdců. Hned na začátku závodu byl závod zastaven červenými vlajkami kvůli pádu dvou jezdců. Aktérem tohoto incidentu byl bohužel i český závodník Jonáš Kocourek, kterému při brždění podjelo přední kolo a odporoučel se tak k zemi. Přes Jonáše nešťastně upadl další ze závodníků a to Lennox Lehman. Oba dva jezdci naštěstí vyvázli z tohoto pádu bez jakýchkoliv  problému a postavili se tak znovu na restart závodu. Jonáš Kocourek byl trochu z nepochopitelných důvodů odkázán do boxů, ze kterých do závodu vyrážel jako úplně poslední jezdec celého jezdeckého pole. Po restartu Jonáš ukázal neskutečnou vůli bojovníka, když se po celou dobu závodu dostával z posledního místa až na konečné čtvrté místo v cíli. Po skončení závodu pořadatelé nechali rozebrat motocykly některých jezdců, kontrolovali se karburátory, na což doplatil jeden z jezdců, který dojel cílem před Jonášem. U tohoto jezdce byla nalezena nepovolená úprava, což znamenala diskvalifikace. Jonáš se tak posunul o jednu příčku dopředu a to na třetí místo. Když už jsme zde zmiňovali pěkné počasí po celou dobu sobotního dne, tak na to bohužel doplatili jezdci „rychlejší“ skupiny, kterým začalo v průběhu druhého závodu poprchávat. Déšť se průběhem závodu stupňoval natolik až toho byl celkem nepříjemný slejvák. Na ten bohužel doplatil Tomáš Dvořák, který havaroval z prvního místa. Svůj motocykl však dokázal zvednout a rozpohybovat ale bylo z toho až desáté místo s obrovskou ztrátou, což byla opravdu obrovská škoda v tak pěkně rozjetém závodě. První místo tak po Dvořákovi převzal Ondrěj Honzák, který do nešťastného pádu Dvořáka jezdil na druhé příčce. V závěru závodu už celkem slušně pršelo a jezdci tak hodně zvolnili a jeli na jistotu pro úspěšné dokončení závodu. Zvítězil tedy Ondřej Honzák, který se vrátil zpět do sedla závodního motocyklu po nepříjemném zranění loktu. Druhý jezdec v cíli stejně jako v tom prvním Štěpán Zuda a českou dvojici doplnil na stupních vítězů německý závodník Freddie Heinrich.

To by bylo asi tak vše k šestému podniku německého mistrovství MiniGP na okruhu ve Schlussefeldu, ze kterého odjížděli všichni jezdci vyjma Tomáše Dvořáka spokojeni ale i tohle patří k motocyklovým závodům. Hned následující víkend bude tento šampionát pokračovat na okruhu v Bopfingenu.