Rozhovor s Oliverem Königem #52

Ahoj Olivere, než se tě začneme ptát na průběh letošní sezony. Mohl bys nám pro začátek říct jakého šampionátu se v letošní sezoně účastníš?
Oliver: Ahoj Vojto 🙂 Jako stěžejní bereme šampionát Notrhern Europe Cup Moto3, kde se závody jedou společně s WSBK, MotoGP, BSB, WEC a IDM  a jako další jsem odjel všechny závody Alpe Adria RR, které nám termínově nekolidovali s NECem.

Oproti loňské sezoně jedeš na jiném motocyklu. Z Sherca jsi přešel na Hondu NSF specifikace Moto3. Je mezi těmito dvěma motocykly velký rozdíl?
Oliver: Rozdíl je velký, počínaje geometrií mtocyklu, konče výkonem motoru, ale hlavní je asi pro tátu a mechanika 🙂 nešroubují celou noc a motorka funguje jak má jen při předepsané údržbě. Pro mě je důležité, že mám v motorku 100% důvěru, nebojím se co se stane a můžu se plně koncentrovat na svou jízdu.

Jak jsi prozatím spokojen se tvými letošními výsledky?
Oliver: Jsem spokojený moc, v NECu držím průběžně třetí místo se ztrátou 9ti bodů na prvního i když to mohlo být lepší, nevyhnul jsem se některým chybám, ale stále se učím, no  a v Alpe Adrii jsem všech šest odjetých závodů vyhrál, takže tam to asi lépe nešlo 🙂

Dle výsledků to vypadá, že se ti v letošní sezoně hodně daří. Měl jsi na začátku nějaký recept k úspěchům nebo to přišlo samo. Čím myslíš, že to je?
Oliver: Recept ? Ten así není… Celou zimu jsem na sobě pracoval, jak na fyzičce tak na motokrosové motorce a myslím, že to se do mých výsledků hodně promítlo.

Kterého závodu si v letošní sezoně nejvíc vážíš?
Oliver: To je těžké, každý závod je jiný, na Silverstonu se mi hned v prvním závodním víkendu podařilo vyjet dvě podia a ve druhém závodě dokonce vyhrát, to byl před sezonou sen. Ale jak říkám, každý závod je jiný a vážím si každého umístění.

V letošní sezoně jsi poznal mnoho nových okruhů. Bylo složité se je naučit? Který z okruhů ti nejvíce sedí?
Oliver: V Alpe Adrii jsem všechny okruhy znal, v NECu jsou nové všechny, učil jsem se je doma na playstationu, ale pak když tam přijedeš, tak je všechno jinak 🙂 Který mi nejvíce sedí ? Asi Sachsenring, je technický i hodně rychlý.

Letos se premiérově účastníš závodů seriálu ADAC Northern Europe Cup Moto3. Jaká je v tomto šampionátu konkurence? Dá se to třeba srovnat s Alpe Adria šampionátem nebo je to úplně něco jiného?
Oliver: Bez ničeho proti Alpe Adrii je NEC opravdu jinde, jede nás zde 25 na standardech + 5 kluků na GP a konkurence je zde obrovská, jedou tu kluci z RBC, z CIVu i kluci se zkušenostma z CEVu, takže to opravdu srovnat nejde. V kvalifikace je nás ve vteřině třeba i 12.

Sezona 2016 se pomalu blíží ke svému konci, jaké jsou tedy plány do následujících sezon?
Oliver: Zatím to neřeším, to řeší spíš táta s Lukášem Peškem a já vím, že rozhodnou dobře, teď před sebou máme ještě 5 závodů do konce sezony  to je to na co se soustředíme a já bych v nich chtěl zajet co nejlepší výsledky.

Jak jsi na tom v současné době v celkovém pořadí šampionátu?
Oliver: V NECu třetí, ztrácím 9 bodů na prvního, v Alpe Adrii pořád první, ale tam již nepojedu – koliduje nám termín, takže pokud druhý, nebo třetí vyhraje oba poslední závody tam mě přeskočí 🙂

V Alpe Adrii v tuto chvíli úřaduješ na prvním místě celkového pořadí. Pojedeš na poslední podnik na SlovakiaRing poprat se o celkové vítězství nebo je to už jisté?
Oliver: Jak jsem říkal, nemohu tam jet, protože nám termín koliduje s Hockenheimem.

Tvůj nejoblíbenější jezdec a proč?
Oliver: Nemám jednoho je jich víc – Vale u něj asi není potřeba komentáře :), Maverick Vinales – stylem své jízdy, bojovností a tím jak rychle se v MGP adaptoval , Alex Rins – hrozně rychle se přizpůsobil podmínkám třídy, jede krásně čistě, myslí, neriskuje ale nejvíc asi Nicolo Bulega – je mladej, přišel do moto3 a hned jede v topu, taky jede super styl a přemýšlí.

Chtěl bys závěrem někomu něco vzkázat nebo poděkovat?
Oliver: Tak to by dalo na stránku 🙂 Ale určitě všem co mě sledují a podporují velké díky. Lidi a partneři okolo mne jsou se mnou stále v kontaktu, tam není potřeba posílat vzkazy 🙂