Poslední závod sezony 2016 Filipa Salače v Red Bull Rookies Cupu

Další a zároveň poslední závodní  klání Red Bull MotoGP Rookies cupu se konalo ve dnech 24. -25. září na okruh MotorLand ve španělském Aragonu.

V pátečních volných trénincích se Filipovi na jeho oblíbeném okruhu měřícím 5078 m celkem obstojně dařilo, kdy mu pařily devátá a následně šestá pozice. Poslední kvalifikační jízda tohoto šampionátu byla zahájena tentýž den v čase 17:50h. Jak se předpokládalo, dařilo se Španělům, Japoncům, ale i našemu Filipovi, který si ještě vylepšil svůj čas, tím si udržel 6.místo z volného tréninku a do obou závodů si vyjel start z výborné druhé řady.

Po odstartování sobotního závodu se po mírném zaváhání Filip propadl na osmé místo. Netrvalo dlouho, kdy se mu podařilo dojet první skupinu a po pádu dvou jezdců před ním se posunul na místo šesté. Celý závod se mu dařilo držet tempo s první skupinkou, bojovalo se   o každé místo od začátku až do konce, kdy nakonec Filip projel cílem v těsném závěsu pátý  se ztrátou 0, 279 na prvního K. Tobu.

Po zhasnutí startovních světel nedělního závodu Filip dobře odstartoval a zařadil se na páté místo. Šestičlenná skupina včetně Filipa opět svým soupeřům poodjela a znovu začal souboj  o každé místo. Filip si vedl více než dobře, když se dokonce při nájezdu do cíle dostal do vedení. Následně se opět pozice v soubojích střídaly a Filip se pohyboval průběžně třetí, hned po té v těsném závěsu na čtvrtém místě. Ve 4. kole se mu ale zavřelo přední kolo, kdy se mu naštěstí podařilo ustát téměř jistý pád, ale propadl se tím cca o 3 vteřiny za první tříčlennou skupinku bojující o podium. Poté se ještě snažil jezdce před sebou dojet, ale už to nebylo možné. Mezitím ho sjela druhá skupina, kde se bojovalo o 4.-11. místo. Nakonec to pro našeho českého závodníka dopadlo dobře, když vybojoval 5. Místo stejně tak, jako tomu bylo v sobotním závodě.

Filip: Do španělského Aragonu jsem se hrozně těšil, okruh dobře znám a mám ho rád. Věděli jsem, že to tady budu mít těžký, protože když Španěláci umí, tak samozřejmě i na svých domácích tratích, které znají skoro po slepuJ Chtěl jsem jim ale ukázat, že ani já se tady neztratím. V prvním volném tréninku jsem se sice pohyboval většinu času okolo pátého místa, ale nakonec jsem skončil devátý a z toho jsem tedy moc velkou radost neměl. V druhém volném už se mi dařilo lépe, pohyboval jsem se zase vepředu a byla z toho šestá pozice. Do kvalifikace jsem byl už odhodlaný zabojovat a i když jsem si trochu pomýšlel na TOP3, nepovedlo se a s časem skoro o 2s lepším jak v trénincích jsem si vyjel druhou řadu a 6. místo.

Sobotní závod jsem si užíval na plno. I když se mi tolik nepovedl start, v první zatáčce jsem byl osmý. Jen co se mi podařilo dojet první skupinu, dva jezdci přímo přede mnou šli k zemi   a byl jsem šestý. Pak se nám podařilo poodjet ostatním soupeřům a byl to závod plný předjíždění. Byl jsem i chvílemi třetí, čtvrtý, ale to pořadí se neustále měnilo. V posledním kole už to byl adrenalin, tak moc jsem chtěl podium a snažil jsem se. Když už jsem chtěl předjíždět Sasakiho na třetí místo, on mi najednou ukázal( bál se, abych ho nesestřelil) já v tu chvíli nepatrně ubral plyn a předjel mě Skiner. L Nakonec jsme projeli cílem všichni těsně na sobě, ale můj průjezd stačil „pouze“ na páté místo s minimální ztrátou na prvního. Do nedělního závodu jsem šel po hlavě, chtěl jsem sezonu zakončit podiem, jenže jsme chybovali, změnili jsme trochu nastavení motocyklu a to se později ukázalo jako špatná volba. Start se mi podařil, byl jsem pátý a prvních pár kol, kdy přední pneumatika nebyla ojetá jsem si závod užíval na maximum a věřil jsem si na bednu, dokonce jsem se na moment dostal i do vedeníJ pak jsem jezdil druhý, třetí, když se mi najednou zavřely řidítka a já šel málem k zemi. Udržel jsem to jen tak, tak, kolenem a loktem, ale tím jsem ztratil na vedoucí tříčlennou skupinku skoro 3 vteřiny. Snažil jsem se je dojet, ale nebylo to už možné. Sjela mě skupina ze zadu a měl jsem co dělat, abych si udržel alespoň stejné tempo. Opět jsem si ale pořádně zapředjížděl a v posledním kole to byl znovu souboj jak má být. Cílem jsem projel pátý, ale tentokrát jsem se moc neradoval, protože myslím nebýt toho předního kola, měl jsem velkou šanci.                                                                                                                                                                       

Chtěl bych poděkovat především rodičům, tátovi, který mě k závodění přivedl a vlastně dostal až sem, to on mě od mala trénuje a v tomto šampionátu mi dělá mechanika. Mamce, která obětovala všechen svůj volný čas, jezdí s námi, pomáhá mi a hlavně fandí. I mým bráchům, protože i oni se mi musí neustále přizpůsobovat ( jezdit s námi nebo být u babiček) a tím vlastně i babičkám a dědům, kteří je „musí“ hlídat. 🙂 Velké díky je pro naše sponzory, pana Šťovíčka, pana Orta, pana Brože, bez kterých bych nemohl tento sport dělat a všem dalším, co nás podporují materiálně. Všem z Red Bull Moto GP Rookies cupu, byla to pro mě super sezona, myslím, že mám díky tomuto mnohem více zkušeností a taky nových kamarádů. Stejně tak i fanouškům a všem, co mi drží palce. Děkuju moc. Filip

Filipovi gratulujeme ke skvělému celkovému devátému místu v TOP1O a k postu nejlepšího nováčka. Za celou rodinu i my děkujeme moc všem.