Rozhovor s Ondrou Vostatkem před začátkem sezony

Ahoj Ondro, jak probíhá zimní příprava na letošní sezonu? Jak ses na sezonu připravoval?

Ondra: Ahoj, tak příprava na letošní sezónu začala už v listopadu, kdy jsme byli testovat motocykl Honda NSF 250 ve Španělsku a pak ještě první víkend v lednu a v únoru. Mimo to, jsem chodil lézt na horolezeckou stěnu, a pokud to šlo, tak jsem jezdil na krosce. Zároveň probíhala i ta běžná příprava jako kolo, rovnováha, bosu atd. V lednu jsem navíc přestoupil na sportovní školu, takže mi přibyla i atletika.

Vraťme se ještě zpětně k loňské sezoně. Jak si s ní a jejím průběhem byl spokojený?

OndraNebyl jsem moc spokojený, protože jsem si hned v úvodu šampionátu zlomil ruku a vypadl jsem na tři závody. V prvních dvou závodech se mi dařilo dobře. Pohyboval jsem se vždy na špici mezi těmi nejlepšími, takže tím zraněním jsem přišel o celkově dobrý výsledek. Přesto jsem skončil na Mistrovství Španělska v kategorii Moto 4 na celkovém 9. místě.

Jaký byl tvůj nejlepší loňský výsledek? Který závod byl z tvého pohledu nejlepší?

OndraUrčitě to bylo hned v prvním závodě, kde jsem dojel čtvrtý a měl jsem nejrychlejší kolo závodu. A pak ještě v druhém závodě v Jerezu jsem si vyjel v kvalifikaci druhé místo na startu a poprvé jsem ve Španělsku startoval z první řady.

Jezdíš výhradně závody španělského mistrovství. Je na těchto závodech velká konkurence?

OndraRozhodně ano, jsou tady už jen ti nejlepší… španělský CEV je nejkvalitnější šampionát který můžu v Evropě jet a nejrychlejší jezdci jsou právě tady.

Pro letošní sezonu jsi změnil tým. Můžeš nám tedy prozradit v jakém týmu budeš startovat a jaký motocykl budeš mít k dispozici?

OndraV letošní sezóně budu startovat v týmu ETG Racing a pojedu na Beonu Pre-moto3 v CEV (Mistrovství Španělska) a při juniorském Mistrovství světa pojedu se stejným týmem FIM CEV Repsol – Europe Talent Cup. To pojedu na motocyklu Honda Moto3, na kterém jste mě mohli vidět loni trénovat na českých agenturách.

Pokud se nepletu, tak pro letošní sezonu budeš měnit kategorii. Z moto4 přestupuješ do Pre-Moto3. Mohl bys nám říct, jaký je základní rozdíl mezi těmito motocykly?

OndraPre-moto3 je výrazně silnějsí motorka, která má obsah 250ccm. Moto 4 má obsah 150cmm. Pre-moto3 je nejprestižnější kategorie v CEVu, a taky je tam brutální konkurence špičkových pilotů. Jdu tam hned od svých 12ti let, abych se co nejdříve a co nejvíce mohl naučit od ostatních.

Jaké jsou cíle a plány do letošní sezony? Čeho bys chtěl dosáhnout?

OndraVzhledem k tomu, že budu závodit s klukama, kterým je třeba i 17 let, tak bych byl rád, když by se mi povedlo urvat první desítku. To by byl na první rok super výsledek. Ve FIM CEV Repsolu – v talent cupu, zatím nevím obsazení jezdců, ale rozhodně to nebude žádná pohodička.Takže si myslím, že pokud budu v obou kategoriích do desítky, bude to vážně super. Samozřejmě se budu snažit dojet pokaždé co nejlépe to půjde.

Co tě v následujících měsících čeká? Kdy jedeš na první letošní závody?

OndraZrovna teď mám po oficiálním představení týmu ETG Racing a seznámení se s dalšími týmovými kolegy, se kterými jsme celý týden společně testovali. Za zmínku stojí, že mezi nimi je i velmi dobře známá Ana Carrasco. Jinak oficiální testy CEV máme 8. – 9. dubna, kde se poprvé uvidí jak jsme připraveni a první závody jsou ve Valencii 20. -23. dubna. Rozpis dalších závodů je na mých webových stránkách www.ondrejvostatek.com.

Jezdíš ve španělském týmu, je těžké dorozumívat se s členy týmu?

OndraNe, není. Mluvím se všemi anglicky, a začal jsem se učit i španělsky. Snažím se jim porozumět.

Máš mezi soupeři nějakého dobrého kamaráda?

OndraV Pre-moto3 žádného kamaráda nemám, ale s některými kluky jsem už dříve závodil, takže se známe. V týmu ETG Racing se mnou jede v kategorii Moto4 Míša Bulik, se kterým se znám a kamarádím už od minibiků.

Jaký je tvůj neoblíbenější okruh? Okruh, který nemáš rád nebo ti nesedí?

OndraMůj nejoblíbenější okruh je Jerez, ta dráha mě prostě baví. Nevím jestli mi víc nesedí Aragon nebo Navarra, ale v Navaře se mi zatím nikdy moc nedařilo… takže jedna z nich.

Tvůj jezdecký vzor?

OndraAsi Valentino Rossi.

Tvůj závodnický sen?

OndraVyhrát titul Mistra světa.

Kdo tě v závodech nejvíce podporuje?

OndraUž od malička mě podporuje celá rodina, ale nejvíce času se mnou na závodech tráví táta.

Chtěl bys závěrem někomu něco vzkázat nebo poděkovat?

OndraChtěl bych moc poděkovat především rodině, která se pro mě snaží vždy udělat maximum a dále také všem svým sponzorům a partnerům, zejména COMPOS DISTRIBUTION, Network Support, PSI, HJC Espaňa, TSS Clutch, kteří mi důvěřují a podporují mě v tomto náročném sportu i všem fanouškům, kteří mi u nás drží palce. Díky moc!