Comeback Filipa Salače na závodní trať při domácí VC v Brně

V pořadí již čtvrtý závodní víkend Red Bull MotoGP Rookies cup se konal ve dnech 4. – 6. Srpna při Velké ceně Brna. Pro Filipa Salače to byla nejen velká výzva po necelé dvouměsíční pomlce, kdy se díky zlomené stehenní kosti nemohl účastnit závodních víkendů v holandském Assenu a stejně tak německém Sachsenu, ale především velká zkouška.

Poté, co dostal zelenou nastoupit po zranění do závodů, od lékařů v Clinica Mobile přímo na trati, nemohl se dočkat pátečního prvního tréninku. Ten se ale díky proměnlivému počasí odjel na vodě, což bylo v dané situaci pro Filipa mnohem obtížnější.

Hned po několika kolech dostal highsider, kdy si v plné rychlosti nemocnou nohou dupnul o zem, tak aby ustál pád a pro velkou bolest musel zajet do boxu a trénink tak ukončil. Následně absolvoval kontrolu v clinica mobile, kde mu nohu namasírovali, zrehabilitovali a dali lék na bolest. Po poradě s trenéry a rodinou se rozhodl ještě zabojovat a zkusit odpolední trénink, který už byl na suchých pneumatikách.

Po odjetí šesti kol raději zajel do boxu, protože necelou hodinu poté následovala kvalifikace. Filip odjel jen několik kol, aby si zajistil start do závodu. Z jedenáctého místa se tak propadl na 18. pozici, která byla výchozí pro oba víkendové závody.

Sobotní závod byl odstartován v čase 16:30 a vypsán na 14.kol. První zatáčka znamenala pro Filipa poslední místo, kdy ho čekala stíhací jízda. Postupně se sice začal dostávat dopředu, nicméně díky rozdílným časům z předchozího dne a najetí pouze několika málo kol nebylo možné dobře nastavit motocykl, Filip tak neměl grip na zadním kole. Opět dostal lehký highsider, kdy pro bolest ze závodu odstoupil.

Do nedělního závodu, který byl vyhlášen jako mokrý už po rozhodnutí všech nenastoupil.

Filip: moc jsem se těšil na domácí závod, nejen kvůli nasednutí na motocykl po tak dlouhé době, ale hlavně kvůli fanouškům a skvělé atmosféře.

Věděl jsem, že to bude velmi těžké vzhledem k technické  brněnské trati, což zrovna pro zranění mého typu není dobré, ale že to bude až takhle těžké jsem tedy nečekal. Je to pro mě opět nová zkušenost a výzva posunout se zase o kus dál. Mrzí mě to moc, ale bohužel to k našemu sportu patří a teď se budu snažit co nejrychleji a nejlépe rehabilitovat, což doposud nebylo úplně možné. Chtěl bych poděkovat rodičům, mechanikům Red Bull MotoGP Rookies cupu a prostě opravdu úplně všem, co mě podporovali.

Nyní nás čeká velké rozhodnutí, zda Filip vynechá i následující závodní víkend v Rakousku. Rádi bychom, aby se na trať vrátil opět v plné kondici, takže s největší pravděpodobností své fanoušky potěší až 9. ZáříItálii.

Děkujeme moc všem a držte palce.