Povedený návrat Filipa Salače na okruhu v Misanu

O uplynulém víkendu se v italském Misanu na okruhu Marca Simonceliho konal předposlední závodní víkend Red Bull MotoGP Rookies cupu.

Pro Filipa Salače to byla nejedna premiéra.  Na startovní rošt se vrátil po vynechání celkem osmi závodů, kdy ho po operaci stehenní kosti čekala dlouhá rekonvalescence. Ač se pokoušel o návrat při srpnovém domácím závodě na Masarykově okruhu v Brně, bohužel byl vzhledem k silným bolestem nucen ze závodů odstoupit. Hned poté ho čekala rehabilitace a Filip se mohl začít připravovat i fyzicky za pomoci trenérů pana Heiníka a Lahody.

Začátkem září začal Filip také nově navštěvovat Střední odborné učiliště strojírenské Škoda a.s., kde se dostal na jeho vybraný maturitní obor. Rádi bychom i touto cestou poděkovali nejen třídnímu učiteli panu Čubanovi a řediteli školy panu Slabihoudkovi, ale i všem ostatním zaměstnancům za podporu a pochopení, protože prozatím toho času ve škole moc nepobude.

Páteční dva volné tréninky Filip využil k najetí potřebných kilometrů. Začal se tak postupně dostávat do tempa, když je zakončil na pátém a třetím místě.  Jako obvykle ještě tentýž den, v pozdním odpoledni jezdci odjeli i kvalifikaci, kde si Filip vyjel šestý nejrychlejší čas.

Sobotní závod byl zahájen v čase 16:30, vypsán na 17. kol. Filip sice dobře odstartoval, ale drobná chyba v řazení rychlostního stupně do první zatáčky ho odsunula na 11. místo. Postupně se ale začal dostávat na přední pozice. Ze 4. místa se ještě snažil dotáhnout první tříčlennou skupinku jezdců, ale zhruba v polovině závodu začal cítit větší bolest v noze. Poté ho další chyba stála jednu pozici, když byl předjet D. Oncunem. Na pódiová umístění už nemohl pomýšlet. Trať o délce 4226m je velice těžká na brzdy a její celková náročnost se projevila i na Filipově fyzičce. Snažil se ještě držet tempo s jezdcem před ním, ale bohužel už nezvládl zaútočit a cílovou čárou tak dojel v těsném závěsu na pátém místě.

Filip Salač: „Na tento závodní víkend jsem se obzvlášť těšil, i když jsem věděl, že to bude i hodně psychicky náročný. Měl jsem možnost na MOTO3 zatrénovat týden před závodem, takže jsem věděl, že nabírám zpátky rychlost, ale jen přeci, tohle bylo jiný. Byl jsem dost nervózní, ale hned po prvním tréninku, kdy jsem dojel pátý jsem nabral trochu jistoty, což bylo vidět i ve druhém volném, kde jsem zajel třetí nejrychlejší čas. Už před kvalifikací jsem ale tušil, že bude problém udržet tempo po celou dobu závodu.

V sobotu jsem byl ještě v Medical centru, dělali mi kontrolní rentgen a dostal jsem prášek na bolest, který jsem si zhruba 20 minut před startem vzal. Cítil jsem se dobře a snažil jsem se držet tempo s prvními. Bohužel asi v půlce závodu jsem se začal cítit unaveny a víc jsem vnímal bolest. Dojel jsem ze všech sil pátý a pro tentokrát jsme měli opravdovou radost. Asi jsem si nemohl lepší návrat přát, i když do toho úplného uzdravení to bude ještě nějakou tu chvíli trvat. Sice ještě nemůžu běhat a dělat podobné cviky na vytrvalost, ale nejlepší trénink bude zase další závodní víkend už tento týden“.

Opravdu moc rád bych poděkoval rodičům, mechanikům, všem  z Red Bull MotoGP Rookies cupu, sponzorům, trenérům, fanouškům a samozřejmě všem, co mě podporovali. Váš Filip #12.

Nyní už Filipa společně se svým týmem Montáže Brož Racing čeká přesun do španělského Jerezu, kde se tento víkend poprvé od červnového pádu zúčastní dvojzávodu mistrovství světa juniorů FIM CEV Repsol.

Držte nám palce.