Filip Salač: Návrat do šampionátu FIM CEV Repsol jsem si představoval trochu jinak

Po téměř třech měsících se Filip Salač se svým týmem Montáže Brož Racing team vrátil do šampionátu mistrovství světa juniorů FIM CEV Repsol MOTO3 a to na okruh Jerez v jižním Španělsku. Že se těžko nastupuje do plně „ rozjetého vlaku „ jsme věděli, ale že to bude až takhle obtížné jsme nečekali. Od prvního vyjetí na trať měl Filip problém s gripem na zadním kole, necítil se na svém motocyklu dobře, a tak začal kolotoč neustálých změn v nastavení. Nejen nový asfalt, který hodně klouzal, na což si jezdci stěžovali, ale i absence mnoha najetých kilometrů a testování na této trati oproti soupeřům na psychice Filipovi moc nepřidávali.

To se bohužel projevilo i v obou sobotních kvalifikacích, kde se Filip nedokázal prosadit. Aby toho nebylo málo, ve druhém měřeném tréninku, v posledním kole, kdy držel tempo s nejrychlejší skupinou dostal ve velké rychlosti opět dvojitého highsidera. Po pádu musel být ošetřen. Rentgen prokázal naštípnutý palec u levé ruky. Byl to další smutný moment a my jen doufali, aby mohl Filip nastoupit do nedělních závodů. Z počtu 44 jezdců si vyjel 28 místo na gridu, se ztrátou 2.3 na prvního, což byl prozatím v jeho závodní kariéře nejhorší výsledek.

Ve Warm upu, který se jel ještě v ranních hodinách, se Filipovi sice podařil posun o několik pozic vpřed, ale z důvodu přenastavení motocyklu jej musel ukončit předčasně. První nedělní závod byl odstartován v 11. hod dopoledne , vyhlášen byl na 16 kol o délce trati 4423m.  Ze zadních pozic se Filip dostával postupně, kdy první závod dokončil na 19. místě. Musel svádět neustálé souboje o lepší pozice a my jsme byli nakonec spokojeni, že přes bolest hlavy a palce dokázal udržet po celý závod stejné závodní tempo . Nikdy bychom nevěřili, že se z tohoto umístění budeme radovat, nicméně po těch všech peripetiích, které tým provázely po celý závodní víkend jsme byli „spokojeni“

V časném odpoledni, ve 14. hod byl odstartován i druhý závod, ve kterém jsme už takový posun nečekali. Filip si i postěžoval na bolest zraněné nohy, a tak už byly instrukce jasné, samozřejmě co nejlepší umístění, ale ne na hranici pádu. Od samého začátku se bylo celkově na co koukat. Filip se znovu začal postupně dostávat vpřed a škoda soubojů s jezdcem před ním, díky kterému jim poodjela skupinka jezdců bojující o páté místo.  Asi tři kola před cílem byl dokonce na bodované pozici, kde se ještě střídal se dvěma dalšími jezdci. V posledním kole, těsně před cílem se střetli tři jezdci z předních pozic, spadli a Filip tak projel cílovou rovinkou na 13. místě.

Filip: byl to opravdu zvláštní víkend. Od prvních tréninků jsem měl problémy s motocyklem a nějak jsme nebyli schopni ho nastavit tak, abych se na něm cítil dobře a měl ho pod kontrolou. Bohužel, se po tak dlouhé odmlce musíme zase  společně“ najít.“ Ten pád v rychlé zatáčce mi taky nepřidal…spadnul jsem ve vysoké rychlosti, kdy jsem dostal znovu dvojitého hihgsidera jako v Barceloně, naštěstí to odnesl jen naštípnutý palec.

V obou závodech jsem se snažil dostat se co nejvíc dopředu, což se mi celkem i podařilo. Škoda, že mi v druhém závodě pár kol před koncem odešla zadní pneumatika, protože díky pádu tří jezdců přede mnou jsem přišel o umístění v TOP 1O.

Budu věřit, že se nám zase podaří společnými silami nastavit motocykl tak, abych se mohl vrátit alespoň do první desítky.

Chtěl bych moc poděkovat týmu, rodině,  J. Brožovi, J. Šťovíčkovi, Z. Ortovi, všem našim partnerům a samozřejmě i fanouškům za podporu. Držte mi palce. #12

Už tento víkend má Filip před sebou poslední dva závody Red Bull MotoGP Rookies cupu ve španělském Aragonu. Tým Montáže Brož Racing team se už nyní připravuje na další závodní klání tohoto šampionátu, které se bude konat 7. října taktéž ve španělském Aragonu.