Ve Valencii ztrácel Vostatek 1,3 sekundy na vítěze

Ukončení sezóny Mistrovství světa juniorů FIM CEV REPSOL se konalo dne 18. – 19. listopadu ve španělské Valencii, kde se v kategorii European talent cup ukázal opět mezi nejlepšími jezdci třináctiletý Ondřej Vostatek. V posledním a velmi vyrovnaném závodě sezóny 2017 zajel Ondřej čtvrtý nejlepší čas a po velkém boji nakonec závod dokončil na desátém místě se ztrátou 1,3 sekundy na vítěze. Ondřej Vostatek absolvoval společně s týmem ETG Racing pouze dva páteční tréninky, během kterých se musel rychle připravit na poslední závod sezóny.

V první kvalifikaci obsadil třinácté místo, kde dvanáct jezdců v pořadí od druhého až třináctého zajelo výborné časy v rozmezí jedné sekundy. Vylepšení pozice, se proto jevilo jako velmi obtížné. Přesto se Ondrovi podařilo ještě svůj čas zlepšit a druhou kvalifikaci dokončil na místě osmém se ztrátou 0,7 sekundy na prvního. V součtu obou kvalifikací pak obsadil jedenáctou příčku a do závodu odstartoval ze čtvrté řady. Ihned po startu se celý „chumel“ jezdců přihnal do první zatáčky pohromadě a bylo těžké pro všechny najít si tu optimální stopu pro výjezd. Ondřej se v tu chvíli pohyboval kolem 14. místa a po té se začal probojovávat dopředu. Po druhém kole už byl na desáté pozici a zakončoval vedoucí skupinu jezdců. Ve třetím kole ale přišla červená vlajka, zastavení závodu a po té restart závodu. Při novém startu Ondřej dobře odstartoval a dostal se na osmou pozici. Ale pozice v první skupině se opět začaly míchat a to od začátku až do konce závodu. Náš jezdec se pohyboval neustále kolem desátého místa. Byl to obrovský souboj, kde i do zatáček najížděli jezdci pohromadě a prostoru pro předjíždění moc nezbývalo. Ondřej se během závodu snažil dostat na lepší pozici, ale závod nakonec dokončil po penalizaci soupeře na výborném desátém místě. V celkovém pořadí šampionátu obsadil dvanáctou příčku z celkem 31bodovaných jezdců.

Jan Vostatek po závodech řekl: „Byly to na závěr sezóny krásné závody, takže jsme si to užívali. V talent cupu patřil Ondřej k těm nejmladším jezdcům a myslím, že podával během celé sezóny velmi stabilní výkony. Jsme tedy s výsledkem velmi spokojeni. Ondra dojel do cíle s těmi nejlepšími a zajel čtvrtý nejlepší čas, což je pro nás důležité. Nechtěli jsme, aby v závodě zbytečně riskoval a mohl se co nejdříve vrhnout na přípravu do další sezóny.

„Bylo to tentokrát hodně těžké. Každý se chtěl na konci sezóny předvést a ukázat co umí. Soupeři proto jeli na maximum a jeli prostě výborně. Držel jsem se s nimi a snažil se také zajet co nejlépe, ale když před vámi najíždí několik jezdců do zatáčky pohromadě, těžko se hledá prostor. Jsem rád, že se mi podařilo dojet v top ten! Teď mě čeká zimní příprava, ale do Španělska se určitě vrátíme co nejdříve. Na závěr bych rád poděkoval všem, co mi pomáhají, našim sponzorům a partnerům Compos Distribution, Psi Hubík, Autoklub ČR, potom rodině a přátelům a také mým učitelům ve škole za podporu, které si moc vážím. Díky moc všem!“ dodal Ondřej Vostatek na závěr.